Menü
Kontaktné údaje zoznam želaní Hľadať
Ako si zvyknúť na zubné náhrady

Ako si zvyknúť na zubné náhrady

Mladší vzhľad, bezstarostný smiech a jedenie bez problémov: zubné náhrady vám do života prinášajú množstvo výhod, ktoré rozhodujúco ovplyvňujú jeho kvalitu – keď si na ne zvyknete. Prirodzene si to vyžaduje trpezlivosť a čas, v konečnom dôsledku sa však so zubnými náhradami budete cítiť úplne pohodlne. Pripravili sme pre vás niekoľko rád a tipov, ktoré vám pomôžu rýchlejšie si na zubné náhrady zvyknúť.

Je normálne, že zo začiatku budete mať obavy z rozprávania a jedenia – nakoľko v ústach máte niečo, na čo nie ste zvyknutí. Najdôležitejšie je pocit, že v ústach máte cudzí predmet, čo najrýchlejšie prekonať. Dôležité je nosiť náhradu neprestajne. Ak si ju pred spánkom budete vyberať, ťažšie si na ňu zvyknete. Pred spaním si náhradu dôkladne vyčistite a ponechajte si ju v ústach aj počas spánku. Zosilnie vám tak sliznica a ďasná, pričom čeľuste budú v pohybe a zostanú aktívne.

Nerobte si starosti: zvládnete to! Podarilo sa to miliónom iných ľudí. A majte vždy na pamäti, že nikto vo vašom okolí si nevšimne, že máte zubné náhrady. Správajte sa úplne normálne a myslite na to, že vďaka novým zubom vyzeráte mladšie a lepšie.

Váš prvý mesiac so zubnými náhradami

Deň 1:
Nové zubné náhrady sú pre vás výzvou. Zvládnete to ľahšie, ak sa zo začiatku vyhnete konzumácii jedla, ktoré sa ťažko žuje a uprednostnite mäkké potraviny, ktorými si nepoškodíte ďasná. 

Dni 2-14:
Vaše ústa si zvykajú na zubné náhrady a obvykle prichádza k zvýšenej tvorbe slín a vzniku menších otlakov. Bolesť spôsobenú otlakmi vám utlmí vyplachovanie úst teplou slanou vodou. Pri privykaní si na zubné náhrady vám môže pomôcť aj Hojivý gél Protefix. Ak sa príznaky nezlepšujú, poraďte sa so svojím zubárom a požiadajte o potrebné úpravy náhrad. Ak máte nasadenú celkovú zubnú náhradu, alebo ak vám nedávno vytrhli zuby, trvá proces hojenia o niečo dlhšie.

Dni 15-29:
Postupne si zvykáte na pocit cudzieho predmetu v ústach a naďalej si precvičujete rozprávanie a jedenie so zubnými náhradami. Otlaky miznú a klesá aj tvorba slín. Teraz je ten správny čas na vyskúšanie fixačného prípravku, ktorý vám nasadenie náhrad lepšie prispôsobí a zabezpečí ich pohodlné nosenie. Znovu rovnaká rada: dodržiavajte pri jeho nanášaní priložené pokyny!

Deň 30:
Dokázali ste to! Celý mesiac so zubnými náhradami! Zaslúžite si odmenu. Ale aj keď sa vám bude zdať, že náhrady sa už stali prirodzenou súčasťou vášho života, nezabudnite si ich pravidelne nechať skontrolovať zubárom!

Jedenie a pitie – 8 tipov

Mnoho pacientov znepokojuje, či budú vedieť so zubnými náhradami uspokojivo jesť a piť. Sedia mi moje „nové zuby“ dobre, môžem zahryznúť do tvrdšej potraviny, alebo by som mal radšej konzumovať mäkšie druhy potravín? 

Odpovede na tieto otázky závisia od niekoľkých faktorov. Dôležitý je materiál, z ktorého sú náhrady vyrobené a skutočnosť, či máte čiastočné alebo celkové zubné náhrady. Nemenej dôležité je vaše osobné prijatie zubných náhrad. U ľudí, ktorých psychika sa náhradám bráni, je viac pravdepodobné, že pri ich používaní narazia na problémy.

Zo začiatku môžete pri konzumácii jedla so zubnými náhradami pociťovať nezvyk a je možné, že sa dostavia nepríjemné pocity. Nie je vylúčené, že chute budete vnímať obmedzene alebo odlišne, pretože chuťové poháriky v podnebí vašich úst sú čiastočne prikryté doskou vašej  zubnej náhrady. Po chvíli sa však vaše vnímanie chutí novej situácii prispôsobí a vaše obľúbené jedlá budú určite chutiť rovnako ako predtým.

8 tipov pre jedenie so zubnými náhradami v počiatočnom období:

 • Pri konzumácii jedla sa uistite, že používate do rovnakej miery obe strany čeľuste – to znamená, že nemáte prežúvať len na jednej strane úst. Vďaka tomu budú zubné náhrady vystavené vyrovnanému tlaku a nevyšmyknú sa zo správnej polohy.
 • Do jedla by ste mali zahryznúť očnými zubmi a prednými stoličkami. 
 • Horúce jedlá a nápoje konzumujte opatrne. Vaše zubné náhrady čiastočne prikrývajú podnebie, čiže hrozí nebezpečenstvo, že horúce jedlo alebo nápoj môžete pocítiť až keď sa dostanú do hrdla.  
 • Zo začiatku by ste sa mali vyhýbať potravinám ako chlebové žemle, jablká alebo tvrdé cukríky.
 • Neodporúčame ani konzumáciu príliš studených alebo korenistých jedál.
 • Naopak, mali by ste sa zamerať na mäkké, ľahko žuvateľné potraviny, ktoré nedráždia citlivú ústnu sliznicu.  
 • Často sa stáva, že pod zubnú náhradu sa dostanú zvyšky jedla. Preto by ste – najmä na začiatku používania náhrad – nemali konzumovať tvrdé potraviny ako oriešky, semienka alebo surovú zeleninu.
 • Nezabudnite hneď od začiatku svoje zubné náhrady dôkladne čistiť. Predídete tak vzniku otlakov a zdrojov podráždenia.

Rozprávanie s nasadenými zubnými náhradami – 7 tipov

Zo začiatku môže nový cudzí predmet v ústnej dutine spôsobiť pri rozprávaní určité ťažkosti. Artikulácia vlastne predstavuje komplexnú súhru niekoľkých svalov, ktoré si na seba v priebehu rokov navzájom optimálne privykli. Je prirodzené, že ich pohyby sa budú musieť novej situácii s nasadenými zubnými náhradami prispôsobiť. Nerobte si však starosti, naše hlasové ústrojenstvo sa dokáže prispôsobiť novej situácii v každom veku.

Najmä zo začiatku môže byť náročné vyslovovanie sykaviek a hlások ako „p“, „f“ a „v“. Aj tu platí staré známe „precvičovaním k dokonalosti“. Čím viac budete rozprávať alebo precvičovať rozprávanie s nasadenými zubnými náhradami, tým skôr sa dokážete znovu zrozumiteľne vyjadrovať. Čítajte si nahlas novinové články a požiadajte priateľov alebo príbuzných, aby si vás vypočuli. Čoskoro sa budete vyjadrovať plynule a zrozumiteľne ako predtým.

Niektorým ľuďom sa zdá, že sa im s nasadenými zubnými náhradami mierne zmenil hlas. Dôvodom je zmenený prenos zvukov v čeľusti a v lebke. Ostatným sa ale váš hlas nebude zdať zmenený. Pri rozprávaní s nasadenými zubnými náhradami môže prísť k vydávaniu vŕzgavých alebo praskavých zvukov – neznepokojujte sa, tieto zvuky vaši poslucháči zvyčajne nepočujú.

7 tipov pre rozprávanie s nasadenými zubnými náhradami:

 

 • Než začnete rozprávať, odporúčame vám pevne stisnúť zuby. Uistíte sa tak, že vaše zubné náhrady sú v správnej polohe.
 • Pred rozprávaním krátko prehltnite, pretože počas obdobia privykania si na zubné náhrady niektorí ľudia trpia zvýšenou tvorbou slín.
 • Ak sa chcete cítiť istejšie, môžete si rozprávanie precvičiť pred zrkadlom. Uistíte sa tak, že ostatní vnímajú váš prejav úplne normálne.
 • Ak si stále pri rozprávaní neveríte, skúste rozprávať o niečo pomalšie – pohyby hlasových a ústnych orgánov tak budú istejšie.
 • Nebojte sa nahlas rozprávať sami so sebou, alebo nahlas čítať texty. Pomôže vám to precvičiť si výslovnosť a nebudete sa obávať ťažkých slov. 
 • Požiadajte niekoho blízkeho o úprimný názor na vašu výslovnosť, vrátane názoru na konkrétne slová. Budete tak mať šancu zlepšiť sa.

V prípade problémov sa pokojne obráťte na logopéda. Najvhodnejšie je v tomto ohľade poradiť sa so zubárom alebo rodinným lekárom.